top of page

Inteligentne gniazdko Wifi

W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić mieszkanie, dom czy miejsce pracy pozbawione instalacji elektrycznych. Czasy, kiedy używano świec czy lamp naftowych bezpowrotnie minęły, dlatego też brak gniazdek z prądem czy oświetlenia, byłby nie do przyjęcia dla każdego z nas. Producenci rozwiązań technologicznych niemal prześcigają się w prezentowaniu nowości produktowych, które wpływają korzystnie na życie użytkowników. Jednym z takich produktów jest inteligentne gniazdko WiFi, które umożliwia zdalne zarządzanie urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca, w którym mamy dostęp do Internetu. Na czym zatem polega fenomen tego produktu?

Czym jest inteligentne gniazdko WiFi?


Jest to forma nakładki, pasującej do każdego gniazdka 220V, które możemy spotkać w naszym mieszkaniu czy biurze. Inteligentne gniazdko WiFi ma formę niewielkiego prostopadłościanu, w środku którego umieszczono zaawansowaną elektronikę i oprogramowanie tzw firmware. Wbudowana elektronika pozwala na kontrolowanie przepływu prądu do konkretnych urządzeń, a także umożliwia z nimi stały kontakt za pomocą aplikacji zainstalowanej w naszym urządzeniu mobilnym. Gniazdko łączy się bezpośrednio z naszym ruterem wifi i nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń. 

 

Te małe, a jakże przydatne urządzenie pozbawi nas męczących myśli dotyczących wyłączenia danego urządzenia, np. żelazka. Taka jedna myśl czasem potrafi wzbudzić grozę, a w niektórych przypadkach przyczynić się do naszego powrotu do pracy, do domu, by sprawdzić i upewnić się, że urządzenie jest wyłączone z prądu. Inteligentne gniazdko WiFi nie wymaga montażu, wystarczy je włożyć do zwykłego gniazdka w ścianie i podłączyć do niego dowolne urządzenie elektryczne.

Jak wybrać inteligentne gniazdko?

 

Wybór tego typu gadżetów na rynku jest ogromny, dlatego podczas poszukiwań inteligentnego gniazdka WiFi powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego funkcje. Podstawową i najważniejszą jest możliwość zdalnego włączania i wyłączania podłączonych do niego urządzeń. Niektóre modele pozwalają także na monitorowanie bieżącego zużycia energii przez dane urządzenie, do którego inteligentne gniazdko WiFi jest podłączone. Ponadto dość istotną funkcją jest możliwość stworzenia automatyzacji w postaci harmonogramów włączenia gniazdka lub wyłączenia w określonym dniu i określonej godzinie. Niektóre z gniazdek potrafią też współpracować z dodatkowymi urządzeniami takimi jak włączniki dzięki czemu będąc w domu możemy włączyć lub wyłączyć gniazdko za pomocą kontrolera bez potrzeby otwierania aplikacji w telefonie.

bottom of page