top of page
  • Zdjęcie autorapslupek4

Monitoring domu, mieszkania. Czy sąsiad może Ci zabronić?

Zakup i montaż monitoringu domu czy innego obiektu usługowego to w dzisiejszych czasach norma, dlatego nikt nie powinien się dziwić na widok małych urządzeń rejestrujących na terenie prywatnej posesji. Co, jeśli sąsiedzi z najbliższego otoczenia mają zastrzeżenia co do naszego monitorującego systemu zabezpieczającego dom lub mieszkanie?


Popularność systemów monitorujących rośnie


Z roku na rok kamer wizyjnych przybywa nie tylko na osiedlach mieszkaniowych, ale i w blokach mieszkalnych. Chęć zwiększenia poczucia bezpieczeństwa sprawia, że szukamy najnowszych i najbardziej nowoczesnych systemów, które można zainstalować samodzielnie, bez firmy zewnętrznej. Wybierając monitoring należy mieć na względzie także sąsiadów i pobliskie otoczenia, bowiem urządzenie należy ukierunkować tak, by nie naruszała prywatności innych osób i nie nagrywała terenu, którego nie powinna. W przypadku jeśli jednak kamera obejmuje obszar poza naszym terenem to nagrań z takiej kamery nie wolno udostępniać publicznie.


Ponadto nasza aplikacja zawiera funkcję zwaną Maską. Funkcja ta pozwala zakryć obszary które nie powinny być nagrywane. Dzięki temu na nagraniu jak również podczas podglądu nie jest widoczny obszar na którym zakreśliliśmy maskę.


Głównymi zaletami korzystania z kamer jest rejestracja obrazu, do którego dostęp mamy w czasie rzeczywistym, np. podczas urlopu w innym mieście czy kraju. Ponadto urządzenia dostępne obecnie w sprzedaży charakteryzują się wysoką jakością nagrywanego obrazu, niekiedy z dźwiękiem, który umożliwia odczyt najdrobniejszych szczegółów, takich jak numery na tablicach rejestracyjnych pojazdów. Monitoring może być wyposażony także w funkcję nagrywania w nocy.


Monitoring a życie sąsiedzkie


Zdarzają się jednak przypadki, kiedy to sąsiedzi mają zastrzeżenia co do naszego monitoringu, który zamontowany jest na naszej posesji. Polskie praco dość szczegółowo reguluje tę kwestię, zwłaszcza artykuł 47 Konstytucji. W powyższym zapisie poruszona została kwestia ochrony prywatności, która jawnie stwierdza, że każdy z nas ma prawo do ochrony życia prywatnego czy rodzinnego. Należy jednak podejmować takie działania w sposób, który nie będzie zakłócał egzystencji życia sąsiedzkiego. Ponadto w myśl artykułów 144 i 24 kodeksu cywilnego, należy zamontować kamery tak, by nie korzystały one z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Oznacza to, że sąsiad ma prawo oczekiwać, by jego posesja była wolna od pola widzenia monitoringu, jednakże jednoznacznie nie może nam zakazać montażu tego typu urządzeń.

120 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page