top of page
  • Zdjęcie autorapslupek4

Czujniki ruchu - zastosowanie, zalety i rodzaje

Od kilkunastu lat czujniki ruchu zagościły w polskich domach, a najczęściej znaleźć je można w systemach alarmowych czy instalacjach elektrycznych jako wygodna forma operowania światłem. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które chcą poczuć się bezpieczniej w obiekcie mieszkalnym. Jakie jest zastosowanie i zalety czujników ruchu? Sprawdź!


Rodzaje i działanie czujników ruchu


Dostępne na rynku czujniki ruchu można podzielić ze względu na zasadę działania. Wówczas wyróżniamy czujniki PIR, mikrofalowe, dualne oraz kamery. Pierwsze z nich znane są jako podczerwień i wykrywają bardzo szybkie zmiany temperatury, które są interpretowane jako ruch. Są pasywne, co oznacza, że nie nadają żadnych sygnałów, a jedynie odbierają te, które napływają z otoczenia. Z kolei aktywne wykorzystują promieniowanie mikrofalowe, które odbija się od otoczenia w obszarze działania urządzenia. Emitowane i odbierane fale są o wysokiej częstotliwości, najczęściej 5,8 GHz.


Czujniki dualne to specjalna grupa urządzeń, które korzystają z dwóch detekcji ruchu. Dualna konstrukcja, a także funkcja kompensacji temperatury zapewniają wysoką odporność na fałszywe alarmy i zakłócenia, nawet w pomieszczeniach, w których panują szybko zmieniające się warunki.


Zastosowanie i zalety czujników ruchu


Głównym zastosowaniem tego typu produktu są systemy alarmowe, bowiem przy ich użyciu w momencie wykrycia obecności człowieka, oświetlenie zostanie włączone. Nie tylko wpływa to na bezpieczeństwo domowników, ale też może odstraszyć potencjalnego włamywacza. Czujniki ruchu wykorzystywane są także w pomieszczeniach mieszkalnych, np. przy schodach, w łazienkach czy w garderobie. Działanie tego typu urządzeń dzięki swoim właściwościom przekłada się na liczne zalety, takie jak wygoda przy włączaniu światła, bowiem nie trzeba szukać włącznika mając w rękach ciężkie zakupy. Plusem jest także możliwość regulacji natężenia światła, względem pory dnia. Decydując się na inteligentny dom, warto zastosować w nim czujnik ruchu, którego właściwości domownicy docenią każdego dnia.

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kamery do monitoringu - zalety i wady

W dzisiejszych czasach kwestia bezpieczeństwa jest bardzo ważna, dlatego jednym z nowoczesnych i przydatnych rozwiązań jest monitoring wizyjny. Wykorzystuje się go nie tylko w centrach handlowych, a

Inteligentny zamek - czy warto? Działanie i zalety

Technologia, a zwłaszcza jej błyskawiczny postęp, już dawno przestał na wszystkich robić wrażenie. Jesteśmy przyzwyczajeni do coraz to nowszych urządzeń i rozwiązań, które producenci z dumą prezentu

Kommentare


bottom of page